Študije kažejo, da prisotnost rastlin v delovnem okolju zmanjšuje stres in povečuje koncentracijo. V januarju 2025 smo pri GARTgarden dobili novo nalogo glede načrta zasaditve. Tokrat so nas prosili, da pripravimo zasaditveni načrt za atrij poslovne stavbe. Izbrali smo vodilno drevo in podrast ter vse skupaj oblikovali v prijetno celoto, vključno z določitvijo oblike gredic in pohodnih materialov.
Izvedba po načrtu bo prinesla prijetnejše delovno okolje zaposlenim, izboljšala kakovost zraka in poudarila celostno podobo stavbe. S premišljeno zasaditvijo namreč lahko ustvarimo estetsko privlačen in funkcionalen prostor, ki bo zaposlenim in obiskovalcem nudil sprostitev ter stik z naravo – tudi znotraj majhnega odprtega prostora, ki je z vseh štirih strani obdan s stavbo.

Pri načrtovanju zasaditve v atriju smo upoštevali:
- Osončenost – Pomembno je poznati količino sončne svetlobe, ki vstopa v atrij, saj bo to določalo izbiro rastlin. Navadno je treba poseči po izboru sencoljubnih rastlin.
- Podnebni pogoji – Čeprav je atrij pogosto zaščiten pred neposrednimi vremenskimi vplivi, je treba upoštevati tudi podnebje, predvsem temperaturna nihanja preko celega leta.
- Vzdrževanje – Izbira rastlin mora biti prilagojena razpoložljivemu času in sredstvom za oskrbo.
- Estetski in funkcionalni vidik – Rastline naj oblikujejo prijeten ambient za zaposlene in obiskovalce.
V atrijih poslovnih stavb se pogosto uporabljajo naslednje vrste rastlin:
- Zimzelene rastline (npr. lovorikovec, mahonija, bambus) za trajno zeleno podobo.
- Listopadna drevesa in grmi (npr. japonski javor, hortenzije), ki prinašajo sezonsko dinamiko.
- Sobne rastline večjih dimenzij (npr. fikus, monstera, dracena) za atrije s steklenimi stenami in primerno osvetlitvijo.
- Talne pokrovne rastline (npr. praproti, hoste, bršljan), ki ustvarjajo mehko zeleno preprogo, ki je ni treba kositi.
- Cvetlični elementi (npr. orhideje, ciklame, hoste) za dodajanje barvnih poudarkov.


Zasaditveni načrt, ki smo ga pripravili pri GARTgarden, predvideva v sredino atrija zasajeno manjše drevo. Poleg njega bodo zasajene zimzelene grmovnice, cvetoče hortenzije, okrasne trave, nekaj praproti in cvetoče trajnice – hoste, ki ljubijo senco. Pripravili smo tudi podroben načrt – prerez, ki pojasnjuje kako se pripravi vse grajene elemente v tem malem atriju, da zagotavimo uspešno rast načrtovanih rastlin.

Morebitna uporaba loncev in gred
Če v atriju ni neposrednega dostopa do zemlje, lahko rastline zasadimo tudi v večje lonce ali dvignjene grede. Priporočljivo je izbrati materiale, ki so odporni na vremenske vplive. Lonci različnih višin in oblik ustvarjajo dinamično kompozicijo, medtem ko premišljena postavitev omogoča usmerjanje gibanja skozi prostor in vizualno zanimivost atrija.
Zasaditev v atriju poslovne stavbe je investicija v kakovost bivanja in dela, ki ima dolgoročne pozitivne učinke. S pravilno izbiro rastlin in oblikovanjem prostora lahko ustvarimo prijetno in funkcionalno okolje, ki bo vsakodnevno navdihovalo zaposlene in obiskovalce.
Potrebujete tudi vi nasvet pri načrtovanju zasaditve vašega atrija? Obrnite se na GARTgarden in skupaj ustvarimo zeleno oazo tudi v vašem poslovnem prostoru!
Na vaš zeleni uspeh!